Grįžti į visus straipsnius
Pradėk dabar

Sportuoti namie ar sporto klube – ką pasirinkti?

16 birželio, 2017 – 4 min

Kai draugai ar pažįstami prašo manęs patarti, kokį bėgimo takelį ar elipsinį treniruoklį įsigyti sportui namuose, aš patariu nusipirkti… pakabą! Nes treniruokliai namuose dažniausiai atlieka tokią pačią funkciją.

Treniruokliui išleisite kelis tūkstančius eurų. Tai suma, už kurią galite trejus metus sportuoti sveikatingumo centre, kur yra įvairiausių treniruoklių visoms raumenų grupėms, kur visuomet pašonėje yra profesionalus treneris, kur dažniausiai yra net pirtys ir baseinas. Nereikia pamiršti, kad įkvepia ir aplinka – jums žymiai lengviau seksis treniruotis, kai aplink sups motyvuoti ir savo tikslų siekiantys žmonės.

Ne vienas, pradėjęs sprotuoti namuose, patvirtins, kad tai beveik neįmanoma misija. Nėra motyvuojančios aplinkos, ištisai blaškomas dėmesys: kas nors šalia ruošia valgyti, turi klausimų, nori dėmesio… Laiko sportui namie teks ieškoti. Na o eidami į sporto klubą, jūs norit nenorit pasportuosit.

Su treneriu – naudingiau. Sportuodami su treneriu pratimus atliksite 90 proc. efektyvumu, o treniruodamiesi vieni – pasieksite tik apie 50 proc. efektyvumo. Elementaru: kai taps per sunku atlikti pratimą, sustosite, mažinsite krūvį ar išvis baigsite treniruotę. Juk niekas nemato. Be to, labai svarbus specialisto žvilgsnis iš šalies: jis pakoreguos kūno laikyseną, pasakys, kokias darote klaidas.

Dažnas lankytojas kaip kirviu nukerta su – viskuo susidorosiu pats! Ir pluša, draskosi kokius tris mėnesius ant bėgimo takelio, tačiau svoris nekrenta. Kodėl? Organizmas, gavęs tokias didžiules apkrovas, tarsi išsigąsta: jis išprakaituoja vandenį, o ne riebalus, nes šiuos, bijodamas, kad ateityje nebegaus energijos, tarsi užrakina ir laiko sau. Norint deginti riebalus, labai svarbu stebėti pulsą – šiuolaikinės priemonės ar sporto įranga suteikia šią galimybę.

Taigi, jūs galite sportuoti namuose, miške, savarankiškai, bet iš pradžių jums reikia vedlio. Specialistai metų metus studijuoja žmogaus kūno sandarą, sporto įtaką sveikatai ir t.t. Kodėl manote, kad žinote daugiau už sporto trenerius? Štai keletas pavyzdžių.

Mėgdžiojo kaimyną – susilaukė bėdos. Dažnas pasižiūri, kaip sportuoja kaimynas ir puola daryti tą patį. Kaimynas daro šuoliukus, net po 5 kilogramų maišelį prisikabinęs! Įkvėptas darote tą patį, tik pamirštate atkreipti dėmesį, kad kaimynas 20 kilogramų lengvesnis. Kokios pasekmės tokio mėgdžiojimo? Kaimynas lieknės, o jūs tik alinsite širdį, kenksite sąnariams, nes jums reikia kitokio krūvio.

Kai neišmanai – darbas perniek. Mergina trokšta išryškinti biustą ir pilvo presą. Būtent su šiomis vietomis ji ir dirba, tačiau su laiku tik vis labiau kūprinasi. Kodėl? Treniruodama priekinę kūno dalį, ji pamiršta nugarą – pagrindinius raumenis, kurie itin svarbūs tinkamai laikysenai formuoti. Treniruojant krūtinę ir pilvo presą, raumenys trumpinami, mat treniruojamas raumuo trumpėja, ir taip suskliaudžiamos mentys. Taigi, užuot netinkamai treniravus priekinę kūno dalį, geriau padaryti vieną, bet tikslingą nugaros pratimą, kuris jau po kelių mėnesių atvers, išryškins krūtinę.

Bėgiojimas nepasikonsultavus, nualino sąnarius. Mano 40–metis bičiulis kartą paskelbė, kad pradėjo bėgioti. Neklausė perspėjimo pasikonsultuoti su profesionalu – pagerėjusi nuotaika ir savijauta, padidėjęs endorfino kiekis kraujyje darė savo. Po metų sulaukiau to paties bičiulio skambučio. Jis teigė, kad pradėjo skaudėti kojų sąnarius. Ką gi – draugui teko pereiti prie funkcinių treniruočių, kurioms diriguoja treneris. Profesionalo pagalba reikalinga, norint išvengti susižalojimų ir siekiant nesugadinti sveikatos.

Jei skauda nugarą, naudokitės kojomis. Jeigu mamos atidžiau pažvelgtų į savo mažylių judesius, joms niekada neskaudėtų nugaros! Pastebėkite, kaip vaikai, keldami daiktus nuo grindų, pritūpia ir tik tuomet stojasi. O mamos daro didžiulę klaidą: imdamos vaikus pasilenkia ir kelia aukštyn, taip stipriai apkraudamos nugaros raumenis. Taip jos patiria mikro įpyšimus ir dėl to skauda nugarą. Mažyliai instinktyviai naudojasi kojomis, kurių raumenys išlavinti geriausiai. Būtent kojos atlaiko didžiausią krūvį ir mikro įplyšimai ar patempimai mažai tikėtini.

Kyla dilema: ką daryti tiems, kurie gyvena provincijoje, o artimiausias specialistas – už dešimčių kilometrų? Tai ir vėl prioritetų klausimas. Rekomenduojama keletą kartų vis dėlto nuvykti pasikonsultuoti su treneriu, pasidaryti kūno analizės ar fizinio pasirengimo testus, susidaryti sporto planą, sužinoti, kas rekomenduotina ir kas vengtina, gauti patarimų, kaip ir ką daryti. Jei užteks valios ir sportuosite toliau, pakaks karts nuo karto pasirodyti treneriui.

logo