Grįžti į visus straipsnius
Pradėk dabar

Sportas – kokybiškos brandos garantas

16 birželio, 2017 – 4 min

Visų pirma, vyresniame amžiuje geriau jaustis padės kasdienė 15-os min. mankšta. Tobula būtų mankštą papildyti 2–3 intensyviomis treniruotėmis per savaitę. Geriausia – tvirtinti visas raumenų grupes ir atpalaiduoti įtemptas. Kuo mažiau laiko galite skirti treniruotei, tuo ji turėtų būti intensyvesnė, be abejo, atsižvelgiant į individualius poreikius.

Amžiaus rodiklis – sąnariai. Puiku, jei stengiatės daug vaikščioti, tačiau jūsų kūnui naudingesnis ne pasivaikščiojimas parke ar kelionė į parduotuvę, o intensyvus ėjimas. Tempas turėtų būti šiek tiek didesnis nei paprastai.

Jei esate fiziškai nepasiruošęs, turite dar nepasireiškusių ligų ar traumą ir pasirinksite neteisingą krūvį, raumenų skausmas pasijaus iš karto. O štai sąnariai apie save praneš po pusės paros. Nereikia išsigąsti ir liautis sportuoti – elementarią mankštą daryti vis tiek reikėtų. Tačiau į pasireiškusį skausmą negalima numoti ranka, o ieškoti priežasties, nes anksčiau ar vėliau gaisras kils, o jį gesinti prireiks žymiai daugiau jėgų nei valios mankštai ir daugiau pinigų nei skirtumėte treniruotėms sporto klube.

Pagrindiniai su amžiumi susiję sąnarių pokyčiai:

  1. mažėja gliukozamino gamyba;
  2. mažėja sąnarinio skysčio gamyba;
  3. vyksta degeneracinis sąnario procesas;
  4. degeneraciniai procesai trikdo sąnarių funkciją;
  5. sutrinka sąnario mityba;
  6. suragėja kremzlės, mažėja jų elsatingumas;
  7. sąnarių paviršiai nusidėvi ir pasireiškia sąnarių pokyčiai: nemalonus pojūtis sąnariuose, maudimas, girgždėjimas, ribotas sąnario judrumas;
  8. kremzlėje mažėja chondroitino kiekis, sąnariai stangrėja ir tampa mažiau elastingi.

Yra tik viena nuo mūsų nepriklausoma sąnarių pažeidimo priežastis – tai paveldimumas. Kitos – mūsų neteisingos elgsenos rezultatas:

  • fizinė veikla;
  • nejudri gyvensena ir sėdimas darbas;
  • netinkama mityba;
  • antsvoris;
  • pernelyg intensyvus sportavimas.

Jei suabejojote ar jūsų sąnariai sveiki, peržvelkite sąnarių pažeidimo simptomus:

  • raumenų, sąnarių ir kaulų skausmas, sąnarių patinimas ir stingimas;
  • bendras silpnumas;
  • judėjimo problemos, nelankstumas;
  • anoreksija, liesėjimas;
  • nemiga;
  • nuovargis;
  • ūgio mažėjimas;
  • svyruojanti eisena.

Simptomų ir požymių reguliavimui didelės reikšmės turi medikamentinis gydymas, dietos terapija, įskaitant dietos koregavimą ir adaptavimą. Tinkamas maitinimasisi gali padėti sergantiems artritu ir reumatinėmis ligomis. Labai svarbu, kad dieta būtų visavertė, įskaitant reikiamą mineralų kiekį, ypatingai kalcio, magnio, vitamino D3 ir geležies.

Sportas su amžiumi turėtų tapti įpročiu. Pamirškite nusiteikimą, kad jums užteks kurį laiką pasportuoti ir viskas bus gerai – sportas privalo tapti jūsų gyvenimo būdu. Dantis valo visi, juk niekas nemeta šio įpročio todėl, kad tingi ar dėl to, kad neturi pinigų dantų pastai. Išeitis visuomet yra. Jei priežastys nejudėti atrodo svarios, vadinasi, jūs tiesiog nesubrendote arba sporto imtis jūsų neprivertė atsiradę  skausmai.

Klaida manyti, kad skaudamas vietas reikia kaip tik treniruoti. Skausmas praneša, kad raumenys jau yra sudirginti, tad pirmiausia juos reikėtų nuraminti atpalaidavimo, tempimo pratimais. Iš tiesų sąvoką „tempimo“ reikėtų keisti į „sąnarių paslankumo“. Tai geriau išreiškia, ką turite nuveikti sveiko organizmo vardan.

Norint išvengti traumų, kūną intensyvioms treniruotėms teks ruošti mėnesį-pusantro. Jus gali įtikinėti, kad intensyviai sportuoti brandžiame amžiuje nereikia: galite pasitempti raiščius, pertempti sausėti pradedančius raumenis, kenkti širdžiai. Atsiras aiškinančių, kad brandžiame amžiuje raumenys iš viso neauga. Taip, po 40-ies per dešimtmetį prarandama apie 8 procentus raumenų masės. Tačiau mokslininkai ištyrė, kad sportuojančių brandaus amžiaus žmonių raumenų vidinių procesų aktyvumas panašus į 25-erių jaunuolių.

Kaip sportuoti vyresniems žmonėms:

  1. Kasdienė 15-os minučių mankšta;
  2. 3 kartai per savaitę treniruočių, kuriuose būtų kardio-ištvermės pratimų, stiprinančių širdies darbą bei jėgos pratimų, turinčių teigiamą poveikį raumenims;
  3. Nepamirškite apšilimo ir tempimo pratimų treniruotės pabaigoje, neskubėkite. Skubumas – jaunystės privilegija, o jūs jau žinote, kad ji duota tik tam tikram laikui. Užtikrintai ramiai judėsite – pasieksite tikslą, o rezultatus pavyks užtvirtinti ir išlaikyti;
  4. Ilgi intensyvūs pasivaikščiojimai, joga ar kitos neskubios sportavimo rūšys – vyresnio amžiaus sąjungininkės. Jei neprisiverčiate sportuoti – šokite;
  5. Ilgos ir sekinančios treniruotės – ne jums, verčiau rinktis trumpus, bet intensyvius užsiėmimus.
logo